PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Děj, který se dá shrnout jednou větou, roztažený do nabubřelé, téměř tříhodinové stopáže. Jedno léty prověřené pravidlo tvrdí, že všechny skvělé filmové příběhy se zdají být v očích pozorovatelů krátké, což ovšem neplatí pro čtvrtého Johna Wicka, neboť ten v zásadě nemá co vyprávět. Aura okolo kdysi malého, zuřivého, úderně natočeného akčního filmu postupně narostla do absurdní velikosti. Dnes jde o do sebe zahleděnou franšízu, pod jejímž naleštěným povrchem zeje obsahová mělkost. „Čtyřka“ je v tomto ohledu jasným vítězem. K dějovým zlomům posouvajícím prostinký příběh kupředu se divák musí prokousat skrze desítky minut virtuózně natočených akčních scén, které však svou přepálenou délkou výrazně překračují rámec únosnosti. Z postavy Johna Wicka se už dávno stala parodie sebe sama. Nesmrtelný ekvivalent zamračeného supermana oděný do perfektně ušitého saka.
Zhruba tohle pro mne v kostce představuje nový film režiséra Chada Stahelskiho. Uvědomuji si, že výše uvedené věty znějí celkem příkře, ale nemohu okolo filmu vykřikovat nadšením jen proto, že tak činí ostatní. Jsem fanoušek akčního žánru, nicméně pokud jde o bezmyšlenkovité rubanice, kde si borci lámou pracky a bez ustání po sobě hází granáty, pak upřednostňuji třeba svižnou stominutovou jízdu Zátah: Vykoupení (2011). Tady mám opravdu pocit z intenzivního boje, který ještě zvýrazňuje každé křupnutí kosti a prořízlá krční tepna. U sledování navíc nemusím zkoumat své nohy a zjišťovat, jestli už náhodou nezapustily kořeny.
Něco málo k ději. Nelítostný zabiják John Wick (Keanu Reeves) je od prvních minut opět na útěku a tentokrát si musí vyřídit účty se zlotřilými členy Nejvyšší rady (též Nejvyšší stůl). Jeho důmyslný plán zní následovně: „Všechny musím zabít.“ A to je v zásadě vše. Od Maroka až po Ósaku Wick křižuje svět, zabíjí jednoho zloducha za druhým a střídá variabilní akční hřiště. Občas mu někdo pomůže, občas ho podělá. Naštěstí jsou všechny ty postavy a postavičky relativně zábavné. Tajemný záporák Marquis Vincent de Gramont (Bill Skarsgård), slepý zabiják Caine (Donnie Yen), ředitel hotelu Continental Koji Shimazu (Hiroyuki Sanada) nebo gangster Killa Harkan (k nepoznání nalíčený Scott Adkins). Každý má lehce načrtnuté zájmy a jakýsi osobnostní kodex. Škoda, že tato plejáda různorodých herců z úst vypouští povětšinou šroubovitě pospojované fráze a přehnaně teatrální moudra. V rámci striktně daných pravidel jde však o nutnou výplň, tenkou spojnici mezi akčními pasážemi, na kterých tahle série stojí a padá.
Chad Stahelski ví moc dobře, co jeho příznivci očekávají. Až umělecky koncipovanou choreografii bojových scén si udržuje i poslední John Wick na standardně vysoké úrovni, byť občas můžeme zahlédnout komparsistu, který trpělivě čeká, až se k němu strýček Keanu Reeves skrze hromadu nepřátel propracuje, aby ho mohl konečně sejmout. Přesto je potřeba zdůraznit, že barvitě nasnímaná akce je hlavní (a prakticky jedinou) ozdobou filmu. Odstřelit tedy posledního Johna Wicka jen pro jeho obsahovou nedotaženost by určitě nebylo fér.
Po vizuální stránce filmu opravdu nelze nic konkrétního vytknout. Naopak. Lahůdková akce s brokovnicí snímaná z ptačí perspektivy, davová scéna uvnitř prostor berlínské diskotéky, kde hudbou omámené tanečníky zalévá proud modrého a červeného světla, nebo výbušné projektily, co změní zasažené protivníky v hořící živé louče. Všechny popisované a hromada dalších sekvencí by však fungovaly daleko lépe v rovině samostatných videoklipů. Výsledek sešněrovaný obludnou stopáží v mých očích připomíná přeslazenou bonboniéru, které se dříve nebo později každý přejí. Finální scéna s „nekonečným“ schodištěm je svým umělým natahováním dokonale ubíjející, nehledě na fakt, že mi v tu chvíli bylo úplně jedno, jak to celé dopadne.
Wickovy eskapády se odehrávají v hyperrealitě, kde se neskutečné stává skutečností. Jednotlivé sekvence vypadají jako koridory z velkorozpočtové akční videohry, v níž hlavní postava rozdává bez přestání headshoty, avšak po cestě vůbec nemusí řešit sběr lékárniček, neboť se z každého zranění jen otřepe a jde zase dál. Akce vytočená na maximum. Akira Kurosawa na asteroidech kombinovaný s Johnem Woo. Film se na mnoha místech doslova opájí svou stylizací a fetišizovaným násilím. Tohle všechno ke značce „John Wick“ zkrátka patří a nebýt té přemrštěné stopáže, možná bych na pravidla hry přistoupil. John Wick: Kapitola 4 dovádí do extrému vše, co bylo možné vidět v předchozích dílech. To je jeho prim a zároveň i prokletí.
Velká filmová studia přijala současný trend tříhodinových stopáží jako určující normu, standard, s nímž je potřeba se nějak smířit, a od publika očekávají to samé. S tím se ovšem já osobně nemohu ztotožnit. Ne, pokud taková stopáž nebude mít hlubší opodstatnění. Nicméně, příznivci Wickova universa, audiovizuálního obžerství a intenzivní nonstop akce si k finálnímu hodnocení mohou klidně tři body přidat. Dostanou totiž přesně to, co očekávají.
Výborné řemeslo stojící na povrchním obsahovém základu. Prvotřídně zpracovaný šperk určený pro specifický druh zákazníků. Já osobně však napříště změním krám.
6 / 10
USA, 2023, 169 min
Režie: Chad Stahelski
Scénář: Michael Finch, Shay Hatten
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard
Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Ian McShane, Lance Reddick, Rina Sawayama, Donnie Yen, Shamier Anderson, Bill Skarsgård, Hirojuki Sanada, Scott Adkins, Clancy Brown, Marko Zaror, Natalia Tena (méně)
Produkce: Basil Iwanyk, Erica Lee, Chad Stahelski
Střih: Nathan Orloff
Zvuk: Mark P. Stoeckinger
Scénografie: Kevin Kavanaugh
Kostýmy: Paco Delgado
Vizuální orgie. Vypiplané a skvěle načasované cool momenty se předhání v pozornosti. Kamera je hravá a kulisy prostě dechberoucí. Obrazu, scénám a kompozici se tu věnuje hrozně moc pozornosti. Do detailu. Chad Stahelski dokáže natočit to, že se někdo prochází po hotelovém lobby tak skvěle, že byste si ten záběr nejraději pustili znovu. Krása. A pak je tu akce. Balet, při kterém se místo piruet honíme za headshoty. Honička na koních? Je tam. V autě? Také. Motorky? Samozřejmě. Zabíjení prostřednictvím karet, nožů, pistolí, brokovnic, samopalů. Výbušné náboje? Také. Tohle je ryzí umění v rámci akčního žánru. Film má vražedné tempo a ani nestíháte vnímat velkou míru absurdností. Když John Wick padá ze schodů, tak jede bez přestání kozelce desítky metrů, i když by stačilo natáhnout ruku k zábradlí, aby se zachytil. Ani u celkem dlouhé honičky a přestřelky v centru Paříže nevidíte policii. To že si návštěvníci taneční párty v Berlíně nevšímají, že se hned vedle nich střílí a kupí se tam mrtvoly. A takových „drobností“ je tu spousta, ale díky tomu, jak je to snímáno vám to nevadí. Ten opulentní vizuál vám prostě intoxikuje mozek. Sledujete tu akční vypiplanou nádheru a vypínáte. Všímáte si detailů jako to, že recepční v New Yorském hotelu Continental, kterému se platí velkou zlatou mincí se jmenuje Charon. A příběh? Ten tak také někde je. Ale až na druhé, možná třetí koleji. A vlastně ho film několikrát vtipně parafrázuje. Tolik mrtvých kvůli psovi? Jestli dělaní těch mrtvol zase zpracujete tak vizuálně opulentní formou… říkám proč ne. Představilo se pár nových postav. Zajímavých postav. Zkuste k ním do scénáře příště napsat něco víc. Dík.
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.